BODEGAS FRANCO ESPAÑOLA S.A.

Bodegas Franco-Españolas je jedním z největších vinařství v oblasti Rioja. Nachází se v Logroño které je hlavní město autonomního společenství a zároveň provincie La Rioja na severu Španělska. Město ležící v širokém údolí řeky Ebro obklopují vinice. Prochází tudy nejznámější („francouzská“) větev Svatojakubské cesty (s cílem u hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiago de Compostela) a také dálnice a železnice  spojující Katalánsko a Aragón s Baskickem a atlantským pobřežím. Během více než sto dvacet pět let historie získalo vinařství Bodegas Franco-Españolas významné reference ve světě vína. Dokonale kombinuje respekt k tradici s technologickými inovacemi s cílem získat skvělá vína s oporou v dlouhodobé historii.

              

internetové obchody:  www.CafeLosAndes.cz  www.tradea.eu   

Historie  Bodegas Franco-Españolas

VERSIÓN ESPAÑOLA - video ve španělštině:

·  Youtube (para verlo online):  https://youtu.be/DUYO4reYJaA

 Descargas: https://drive.google.com/file/d/0B3DVwSUgFjEgZ3Y2YjZZVENsOUE/view?usp=sharing

 ENGLISH VERSION - video v angličtině:

·  Youtube (to see it online): https://youtu.be/QJzNuP9f8NQ

Downloads: https://drive.google.com/file/d/0B3DVwSUgFjEgMVM0MG5oV2ZEWU0/view?usp=sharing

Víno nikdy nežije samo. Doprovází je mnoho příběhů. Historie centra oblasti La Rioja - města Logroña, to je příběh vinařství – Bodegas Franco Españolas.

Vinařství založil v roce 1890 Frederick Anglade z Francie. 

První vinobraní proběhlo v roce 1891 – tehdy se zrodila se se vína Diamante, Royal a Borgoña.

Ve Francie se začíná šířit mšička révokaz. (Viteus vitifoliae, příp. Viteus vitifolii nebo synonymum Dactylosphaera vitifolii Shim.) Jedná se o hmyz z čeledi Phylloxeridae. Je to jeden z nejnebezpečnějších škůdců vinné révy. Zejména ve starší literatuře bývá chybně označován jako Phyloxéra (Phylloxera vastatrix). Napadá kořeny vinné révy. V roce 1899  dorazí do regionu La Rioja a Bodegas Franco Españolas je první vinařství ve Španělsku které používá preventivní francouzskou metodu, aby se zabránilo šíření mšičky révokazu.

Během první světové války zažívá  vinařství velký rozvoj spojený s vývozem, vína z La Rioja dobývají trhy neutrálních zemí  Evropy, konkrétně Švýcarsko, Holandsko a Norsko nejvíce zvýšují svůj podíl na vývozu.

Tak začíná dobrodružství vinařství Bodegas Franco Españolas – expanze do celého světa.

Ale počkejte chvíli, zmíníme malý detail, v roce 1919 se narodil Marcos Eguizabal. Zapamatujte si to, bude pokračování  je to další příběh, další část historie.

Díky vlivu Count of Romanones, vína Royal a Diamante začala cestovat po Evropě.

Bouřlivá dvacátá leta zvyšují poptávku po vínech z Bodegas Franco Españolas vína. Vinařství zlepšuje své technologie. pro zajímavost Bodegas Franco Españolas  investuje i do reklamy  na první WC.

V roce 1933 v USA končí prohibice a vína z Bodegas Franco Españolas plují přesí Atlantik - začínají prodeje v Americe.

Royal Claret a Diamante se objevuje na vinných menu ve městě New York City, ve známých podnicích jako je Fusco, Waldorf Astoria nebo Whitehall klub, kde se tato vína stávají prestižními na mnoha rautech a společenských akcích.

Nicméně ...   Španělsko není na tom tak dobře. Během španělské občanské války je vyráběno pro armádu. Dále se vinařství se setkává s nepřítelem, kterého si těžko umělo představit: Uzavření hranic Španělska.

Až po politickém uvolnění  Španělsko vstupuje do UNESCO, OSN a MMF a otevírají se brány do světa. V zájmu zajištění kvality vzniká Regulační rada  Consejo Regulador  La Rioja .

Rada podporuje rozvoj vinařství v zemi, vyžaduje, aby zemědělci pěstovali vinnou révu správně a používali vhodné postupy při výrobě vína.

Prodej vína nejen ve Španělsku  ale i ve světě významně roste.

Mnoho celebrit, jako např. spisovatel E. Hemingway, navštíví vinařství Bodegas Franco Españolas. Není pochyb o tom, že ve vinařství se stalo  jedno z nejdůležitějších míst město Logroño.

V roce 1964 je jedna z nejlepších sklizní 20. století.

Spojené státy se stávají jedním z největších odběratelů vinařství Bodegas Franco Españolas. Vína se objevují na významných akcích, jako například oběd, který byl připraven pro pohoštění amerického prezidenta Eisenhowera v Madridu nebo na svatbě královny Fabioly v Belgii

1971 a 1972 jsou špatné roky La Rioja. v roce 1973 se objevuje další  nepřítel: mezinárodní ropná krize. Skupiny finančních institucí dorazí do Logroña a využívají krize a ke  koupi mnoha vinařství, včetně Bodegas Franco Españolas.

Ale nezapomeňte, který člověk se narodil v roce 1919?

Marcos Eguizábal, vinařství koupené v 1894  buduje  jako rodinný podnik.

Miloval kulturu a sport, byl prezidentem LOGRONES - fotbalového klubu, který zažíval svá nejslavnější období ve španělské první divizi téměř deset let.

V té době se také vzniká film "Oro Fino", natočený ve vinařství Bodegas Franco Españolas.

S jediným cílem, dělat to nejlepší víno se panu Marcosovi podaří přivést vinařství k mezinárodnímu věhlasu - v průběhu historie a zvláště v posledních letech získává mnohá ocenění.

Vinařství Bodegas Franco Españolas používá i nejmodernější informační technologie a internetové obchody.

Carlos a Rosa, potomci pana Marcose,  kteří se věnovali vinařství už i se svým otcem, vybudovali základ pevné rodinné tradice - 125 let historie.

Uplynulo 125 let  poté co  romantický francouz založil vinařství Bodegas Franco Españolas. Nyní je opravdu velké, prodává ve více než 60 zemích a má dominantní postavení na španělském trhu.

 Vinařství má stále silnou vazbu na kulturní společenství a historii vína ...

A tak dnes můžeme slavit 125 let historie.